ÇİMENTO ENJEKSİYONU NEDİR?

Çimento enjeksiyon sistemi genellikle yumuşak zemin tabakalarının bulunduğu, yer altındaki su seviyesinden kaynaklanan yer üstündeki tabakanın yumuşaması ve bu durumda zeminde çökmeler başta olmak üzere her türlü doğal tehditleri engellemek üzere yapılan iyileştirme çalışmasıdır. Bu çalışma ile sorunlu yerlerdeki yumuşak zemin tabakaları yeniden su ve çimento kullanılarak doldurulması, sertleştirilmesi işlemlerine dayalı bir müdahale yürütülerek tüm bu yapılan çalışmalar neticesinde kaliteli bir hizmet ortaya konulur.

Çimento enjeksiyon zemin iyileştirme - güçlendirme

Çimento enjeksiyon zemin iyileştirme – güçlendirme

Çimento enjeksiyon uygulaması tüm bu oluşumlar değerlendirildiği zaman son derece kaliteli bir uygulama olduğu en temel özellikleri meydana getirmektedir.

Sektörün güvenilir isimlerinden birisi olan ve inşaat sektörünün bilumum ihtiyaçlarına çözümler üreten firmamızın hizmetleri arasında çimento enjeksiyonu uygulaması yapılmaktadır. Çimento harcının zemine uygun oranlarda su ve priz hızlandırıcı ile karıştırılıp zemine veya zemin altına enjekte edilmesi işlemine denir. Bu anlamda çimento enjeksiyon pek çok farklı uygulama metodu ile gerçekleştirebilmektedir. Bu uygulama metotları ise çimento enjeksiyonunun yapılacağı zeminin ihtiyaç ve kriterlerine göre farklı şekillerde geliştirilmekte ve tercih edilmektedir. Gerekli görülmesi halinde mühendis kontrolünde ihtiyaç duyulan zeminde uygulama tekniği belirlenmelidir. Çimento enjeksiyonu yapılacağını anlamak, belirlemek ve buna uygun çalışmalar yürütmek mümkündür.

ÇİMENTO ENJEKSİYON UYGULAMASI:

Kullanım amacı ve metotları doğrultusunda çimento enjeksiyon uygulamasının nasıl gerçekleştirileceği pek çok farklılık göstermektedir. Bu anlamda sondaj makinelerini andıran ve bu iş için özel olarak üretilmiş araçlar ve cihazlar ile çimento enjeksiyonu mümkündür. Aynı zamanda enjeksiyon çalışması öncesinde zeminin durumunu anlamak için pek çok hava ve su testi de yapılmaktadır.

Çimento enjeksiyon zemin iyileştirme - güçlendirme

Çimento enjeksiyon zemin iyileştirme – güçlendirme

ENJEKSİYON TEKNİKLERİ

Enjeksiyon teknikleri karışımın zemin içerisine veriliş şekline ve zemin yapısında sebep olacağı davranış değişikliğine göre sınıflandırılır.
• Permeasyon (sızdırma) enjeksiyonu
• Kompaksiyon enjeksiyonu
• Konsolidasyon enjeksiyonu
• Kontak enjeksiyonu
• Kaya enjeksiyonu
• Çatlatma enjeksiyonu
• Perde enjeksiyonu
• Yüksek basınç enjeksiyonu (Jet-grout) olarak sıralanabilir.

 

Çimento Enjeksiyon Uygulaması - Zemin İyileştirme - Zemin Güçlendirme

Çimento Enjeksiyon Uygulaması – Zemin İyileştirme – Zemin Güçlendirme

Çimento Enjeksiyon Kullanım Alanları:

Firmamızın daha önce pek çok farklı alanda çimento enjeksiyonu sistemi uygulaması verdiği referanslar bu uygulamanın kullanım alanlarını gözler önüne sermektedir. Bu anlamda çimento enjeksiyonu sistemi uygulaması kabul görmüş en etkili uygulama tekniğidir.

Uygulama alanlarının başında fabrikalar, barajlar ve hes projeleri, tüneller, termodinamik ve elektrik santrallerinde sıkça kullanılır. Gökdelenler, iş ve alışveriş merkezlerinde, metro ve tren yolları, hava alanları gibi büyük yapı alanlarında çimento enjeksiyon uygulaması tercih edilmektedir.

Detaylar ve bilgi almak için bizlerle iletişime geçiniz.